Padleguide: Oktober er her, og deadline for "Padleguide for Aust-Agder" nærmer seg... Både i Risør og Tvedestrand kommune hadde vi behov for en ekstra tur. Heldigvis åpnet det seg et vindu med høytrykk, og vi fikk to flotte dagsturer. Dermed skulle også disse to kommunene være godt dekket. Her følger noen drypp fra boka som kommer til jul! Av Lars
Fra Risøya FHS gikk ferden til Flatskjera. Her var det ikke så lett å få opp et telt på gress, men jeg fant een liten plass som åpenbart var brukt til formålet før. Deretter gikk jeg løs på alle småøyene utenfor Askerøya. Fra før hadde jeg merket av en leirplass på Mærholmen, men nå fikk den selskap av både Askerøya, Gåsholmen, og Nautholmene. Her fra Mærholmen: I syd skulle Bastholmen sjekkes opp. Den har jeg vært i nærheten av flere ganger, men nå hadde flere kilder oppgitt teltplass her. Etter en tur på land kunne jeg konstatere at de hadde rett... Prestholmene fikk også besøk denne dagen, og de blir garantert med i boka!
En lang, men utrolig effektiv og givende dag! Risør kommune Dønninger syd for disse holmene brøt skikkelig mot småøyene. Noen ganger sto sjøsprøyten 5-6 meter opp i været! Jeg padlet inn til Perleporten fra syd, og fant en leirplass jeg skal foreslå for fylkesmannen. Et nydelig sted, men ganske så gjenvokst. Vel fremme i Perleporten fikk jeg noen fine panoramabilder, og makro av høstløv. Risøya ble også foreviget, og her tok jeg et stilig bilde av teltforbudsskiltet. Dessverre er det teltforbud på deler av Store Vardøya og hele Lille Danmark på Risøya. adrenaline.no lover å ta dette skriftlig opp med kommunen etter at guiden er levert trykkeriet. Deretter ble det til et leirbilde på Olavsholmen. Olavsholmen er en skikkelig perle, og jeg fikk et fint panorama med Risør by i bakkant av teltet. Jeg må bare innrømme at det ble to teltbilder på disse to turene som var "fake". Altså bilder av telt som ikke ble bebodd gjennom natta. Men, bildene er jo ikke "fake" i forhold til å illustrere at det er plass til et telt! Her fra Olavsholmen: Så avsluttet jeg med et besøk på Stangholmen fyr. Dette var mitt første besøk her, og jeg gikk ganske amok med speilreflekskameraet. Et galleri herfra ligger også i spalten til høyre. Jeg har også satt sammen et galleri med mer generelle bilder fra disse to feltturene. Tilsammen kan du kose deg med 74 bilder fra disse to fine dagene. Noen av de vil også dukke opp i "Padleguiden for Aust-Agder" som sannsynligvis ser dagens lys i slutten av november. Hold ud! :)
|
Galleri felt Galleri Galleri Flere bilder fra fyrene våre finner du i artikkelen "Stemninger fra fyr i sør". Første opplag av "Padleguide for Vest-Agder" er snart utsolgt, og annet opplag er bestilt. "Padleguide for Aust-Agder" kommer siste uke i november. Begge guidebøkene kan bestilles her: |